Archiwum aktualności - 2014 r.

Badania IPZin cytuje Gazeta Wyborcza

Dodano: 2014.12.22

Sejm na jednym z najbliższych przedświątecznych posiedzeń prawdopodobnie podejmie uchwałę w sprawie ograniczenia dostępu do pornografii w internecie. Temat ten w szczegółowy sposób opisuje „Gazeta Wyborcza”, w której wspomniany artykuł rozpoczyna się od zacytowania badań przeprowadzonych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Chcę dowiedzieć się więcejWykład w Instytucie Badań Edukacyjnych

Dodano: 2014.12.22

Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował w czwartek, 11 grudnia 2014 r. seminarium zatytułowane: „Miejsce edukacji psychoseksualnej w działaniach szkoły na rzecz zdrowia. Szkolne programy profilaktyczne - prezentacja dobrych praktyk”. Głównym punktem programu był wykład dr Szymona Grzelaka pt. “Mechanizmy akceptacji społecznej i skuteczności profilaktycznej programu Archipelag Skarbów®”.

Chcę dowiedzieć się więcejLiteratura piękna za pan brat z profilaktyką

Dodano: 2014.12.10

„W dobrej książce dla młodzieży, która wspiera wychowanie i profilaktykę, nie musi być dydaktyzmu. Wystarczy, aby pozytywni bohaterowie mieli zasady, aby walczyli o dobro w życiu swoim i innych. Wystarczy, aby świat przedstawiony w książce nie był światem toksycznym – pełnym deprawacji, seksualizujących scen czy opisów okrucieństwa. I to wcale nie znaczy, że bohaterowie muszą być jednowymiarowi, a akcja nudna i banalna. W sumie można powiedzieć, że we współczesnej kulturze to właśnie przemoc i seks stały się banalne, a epatowanie przełamywaniem kolejnych tabu staje się coraz bardziej powtarzalne i nudne” –do takich wniosków dochodzi na łamach najnowszego numeru „Świata Problemów” dr Szymon Grzelak.

Chcę dowiedzieć się więcejII edycja działań archipelagowych we Wrocławiu

Dodano: 2014.12.01

We Wrocławiu ruszyła II edycja projektu pod tytułem „Wspieranie rozwoju osobistego i społecznego uczniów wrocławskich szkół gimnazjalnych w ramach programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Projekt realizowany jest we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia oraz Fundacji „Profilaktyka z Pasją”.

Chcę dowiedzieć się więcejW mieście Marii Konopnickiej

Dodano: 2014.11.25

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach zorganizowało kurs „Zastosowanie profilaktyki zintegrowanej w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”. Spotkanie prowadził mgr Paweł Lewicki, trener programu „Archipelag Skarbów”®, psycholog z Ośrodka Profilaktyki Zintegrowanej i Psychoedukacji PRO INTEGRO. Szkolenie odbywało się w ramach projektu „Przemocy mówię – NIE!”. Wzięło w nim udział ok. 40 osób.

Chcę dowiedzieć się więcejCórka szklarki

Dodano: 2014.10.13

Program „Archipelag Skarbów” poleca serię książek Blask Corredo. Na rynku wydawniczym pojawił się dalszy ciąg „Herbaty szczęścia”. Tym razem nosi on tytuł ”Córka Szklarki”.

Jest to opowieść o dwunastoletniej Mori, która obdarowana jest niezwykłymi zdolnościami - wie rzeczy, których nigdy się nie uczyła, widzi emocje innych ludzi w postaci kolorowych poświat, a także może przynosić przedmioty siłą woli. Nie potrafi jednak dogadywać się ze swoimi rówieśnikami i rodzicami. Niespodziewanie po przyjęciu u swojej ciotki Pepperii Mori znika. Okazuje się, że nie tylko ona. Jednak tego, co dzieje się dalej nie będziemy zdradzać. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Chcę dowiedzieć się więcejKto mógł, dopłynął na spotkanie

Dodano: 2014.09.11

Trenerzy Archipelagu Skarbów® rozsiani są po całej Polsce. W mniejszym lub większym gronie spotykają się regularnie, nie tylko na kolejnych realizacjach programu. Raz w roku jest jednak taki czas, gdy odbywa się Ogólnopolski Zjazd gromadzący większość ludzi zaangażowanych w „archipelagowe podróże”.

Chcę dowiedzieć się więcejCoraz częściej gościmy w „Remedium”

Dodano: 2014.09.09

Miesięcznik „Remedium” w kolejnym, lipcowo-sierpniowym numerze ponownie poświęcił wiele miejsca tematowi seksualizacji. Tym razem dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej pisze z jednej strony o działaniach w sferze publicznej oraz kampaniach społecznych, a z drugiej o badaniach naukowych stanowiących konieczne zaplecze każdej rozsądnej profilaktyki.

Chcę dowiedzieć się więcejNadszedł czas na podsumowanie

Dodano: 2014.08.20

Ilość realizacji w ramach naszego programu rośnie lawinowo, a co ważniejsze są to kolejni młodzi ludzie, którzy wiedzą lepiej, jak dokonywać ważnych wyborów życiowych, a także jak i gdzie szukać prawdziwego szczęścia i miłości.

Z serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze dzieło! Przede wszystkim osobom z samorządów, które umożliwiły przeprowadzenie zajęć, pracownikom szkół za wsparcie oraz wszystkim osobom wspierającym nas zarówno dobrym słowem, jak i finansowo.

Chcę dowiedzieć się więcejKolejny artykuł w „Remedium”

Dodano: 2014.07.21

Temat seksualizacji dzieci i młodzieży jest nieustannie żywy. Tym razem o konsekwencjach tego typu zachowań pisze czerwcowy numer „Remedium”. Dr Szymon Grzelak wyjaśnia, że jednym z podstawowych sposobów zapobiegania zaburzeniom rozwojowym i problemom dzieci i młodzieży, wynikającym z seksualizacji, jest odpowiednio prowadzona edukacja i profilaktyka.

Chcę dowiedzieć się więcejPrzystanek Ziemia

Dodano: 2014.07.14

W archipelagowej podróży nadszedł czas na przystanek. Przystanek Ziemia. I właśnie taki tytuł nosi program TVP prowadzony przez Sylwię Gawrysiak i Tomasza Reczko. Gościem odcinka o podtytule: Czym jest miłość? był dr Szymon Grzelak. W rozmowie dowiadujemy się m.in. jak się przygotować do miłości i jaki rolę pełnią w tym wszystkim uczucia.

Tutaj obejrzyj cały programIPZIN przybył do Rawy Mazowieckiej

Dodano: 2014.05.30

Mgr Agata Balcerzak i mgr Przemysław Chojnacki z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej zaproszeni zostali do udziału w konferencji inaugurującej II Tydzień o Wychowaniu w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie zorganizowane przez tamtejszą Poradnię Psychologiczno-­Pedagogiczną zgromadziło wielu wychowawców, nauczycieli i rodziców.

Chcę dowiedzieć się więcejKolejne miasto na Śląsku odkryło Archipelag Skarbów® - tym razem Zabrze…

Dodano: 2014.05.30

Na zaproszenie Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Zabrza, w dniach 21-22 maja 2014 r. została przeprowadzona pilotażowa realizacja programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 2 w ZSO nr 5 w Zabrzu. Na programie obecne były osoby z ramienia władz samorządu i oświaty, zajmujące się profilaktyką, a także ochroną zdrowia i edukacją.

Chcę dowiedzieć się więcejArchipelagowe treści w książkach fantasy

Dodano: 2014.05.26

Fantastyka i fantasy to style ogromnie popularne wśród młodzieży. Jak jednak znaleźć taką publikację, w której nie będzie seksualizacji, odrażających scen i rozmycia wartości? Wystarczy sięgnąć po serię Blask Corredo wydaną nakładem wydawnictwa „W drodze”, a rekomendowaną przez trenerów programu Archipelag Skarbów®.

Chcę dowiedzieć się więcejArchipelag dotarł do miasta Tadeusza Różewicza, czyli do Radomska

Dodano: 2014.05.20

Kolejna w tym roku szkolnym realizacja pokazowa programu Archipelag Skarbów® odbyła się tym razem w dniach 6-7 maja w Radomszczańskim Domu Kultury. W programie profilaktyki zintegrowanej wzięli udział uczniowie klas II i III z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 6 i z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7. Realizacja odbywała się we współpracy z Wydziałem Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Radomsku.

Chcę dowiedzieć się więcejRybnicki pilotaż

Dodano: 2014.04.15

Archipelag Skarbów® swoimi działaniami ogarnia coraz więcej uczniów. W niektórych miastach są to realizacje dla pojedynczych szkół, w innych dla wszystkich gimnazjów w danym mieście. W ostatnim czasie inicjatorem kolejnej realizacji pilotażowej był Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rybnika.

Chcę dowiedzieć się więcejCo z tą młodzieżą?

Dodano: 2014.04.09

„Co z tą młodzieżą?” - zastanawiali się uczestnicy sympozjum, które odbyło się 5 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym na warszawskich Bielanach. Prelegenci i uczestnicy dyskusji rozmawiali o zagrożeniach czyhających na młodego człowieka oraz miejscu wiary i religijności w życiu współczesnej młodzieży. Na zaproszenie organizatorów w ramach sympozjum wyniki badań nad młodzieżą przedstawił Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Chcę dowiedzieć się więcej„Świat na głowie?”

Dodano: 2014.03.31

Jak to jest, że ludzie różnych wieków i zamieszkujący kraje o różnych współrzędnych geograficznych często narzekają na młode pokolenia? Czy bilans młodości i dojrzałości zawsze wypada na niekorzyść tych pierwszych? Okazuje się, że NIE.


Redaktor Sylwia Gawrysiak w swoim tekście zatytułowanym: „Świat na głowie?” pokazuje pozytywny potencjał nastolatków. Do takich wniosków dochodzi analizując wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, a także rozmawiając z policjantem, terapeutą i psychologiem.

Chcę dowiedzieć się więcejHejnał Oświatowy

Dodano: 2014.03.20

Trenerzy programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów® goszczą coraz częściej na łamach mediów. W ostatnim czasie mgr Halina Czerwińska poproszona została o przybliżenie czytelnikom „Hejnału Oświatowego” tematu dotyczącego skutecznego zapobiegania zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży. Artykuł nosi tytuł „Profilaktyka i wychowanie w jednym pakiecie”.

Chcę dowiedzieć się więcejTym razem o badaniach IPZinu mówi Lublin

Dodano: 2014.03.19

„Wychowanie seksualne w szkole – cele, metody, problemy” - taki tytuł miała wojewódzka konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Specjalistyczną Poradnię Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie. Spotkanie odbywało się pod patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym miesięcznika „Remeduim”. W trakcie jednej z sesji wykład mówiący o skuteczności wychowania seksualnego w świetle badań wygłosił dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.W stolicy Dolnego Śląska

Dodano: 2014.02.25

Kolejne duże miasto włączyło sie w profilaktykę zintegrowaną. Program Archipelag Skarbów® tym razem realizowany będzie we współpracy z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Wrocławia. Realizacje, w których uczestniczyć będą uczniowie klas drugich i trzecich wrocławskich gimnazjów rozpoczęły się w lutym, a zakończą w maju. Natomiast w czerwcu przewidziana jest konferencja podsumowująca.

Chcę dowiedzieć się więcej„Świat Problemów”

Dodano: 2014.02.19

Jaka jest rola rodziców, a jaka szkoły w procesie wychowania i w profilaktyce? O czym powinna decydować́ gmina, a o czym państwo? Odpowiedzi na te i podobne pytania w styczniowym numerze „Świata Problemów” szuka dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Chcę dowiedzieć się więcejO badaniach IPZIN raz jeszcze w Sejmie

Dodano: 2014.02.11

W dniu 4 lutego odbyła się w Sejmie RP konferencja pt. „Ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - następstwa dla jednostki, społeczeństwa i państwa”. O najnowszych wynikach badań IPZIN nad młodzieżą gimnazjalną mówił w swoim wystąpieniu dr Szymon Grzelak.

Chcę dowiedzieć się więcejCo ma wspólnego IPZin i telefonia komórkowa?

Dodano: 2014.02.13

Na łamach Rzeczpospolitej w ostatnich dniach przeczytać można było o próbie ograniczenia dostępu dzieci i młodzieży do pornografii. Autor artykułu „Stop dla pornografii w telefonach” powołuje się m.in. na badania przeprowadzone przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Tutaj przeczytasz artykuł "Stop dla pornografii w telefonach"Badania IPZin w TVP INFO

Dodano: 2014.02.10

Tym razem wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej zostały przedstawione w programie „Bliżej” emitowanym w TVP INFO. Najnowsze obliczenia z roku 2013 (N=5394) odsłaniają nieznany, pozytywny potencjał młodzieży gimnazjalnej, rodziny i szkoły. Wyniki te stanowią przyczynek do dyskusji publicznej o sprawach edukacji i wychowania.

Chcę dowiedzieć się więcejPonownie w TVN24

Dodano: 2014.02.06

W sobotę, 1 lutego na antenie TVN24 głos zabierał dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Komentarz ekspercki oraz dane wypływające z przeprowadzonych badań dotyczyły potrzeby rozmowy rodziców z dziećmi na tematy seksualności. Tematyka obejmująca te tematy przedstawiona została w magazynie „Czarno na białym”.

Chcę dowiedzieć się więcejCzyżby Wilno?

Dodano: 2014.02.06

Oprócz młodzieży, rodziców i nauczycieli na realizacje Archipelagu Skarbów® nierzadko przybywają także obserwatorzy zainteresowani tematyką zajęć. I tak przykładowo w Gimnazjum nr 7 w Krakowie obecni byli goście z Wilna. W ocenie obserwatorów program profilaktyki zintegrowanej byłby bardzo potrzebny i mógłby przynieść wiele owoców na terenie Litwy.

Chcę dowiedzieć się więcejTym razem Fakty w TVN 24 i Panorama w TVP 2

Dodano: 2014.01.27

Na badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej powołuje się coraz więcej instytucji. Tym razem do wyników zajrzeli dziennikarze Faktów z TVN24 i Panoramy w TVP2.Chcę dowiedzieć się więcejEkspertyza Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej dla Senatu RP

Dodano: 2014.01.08

Badania przeprowadzane przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej po raz kolejny zostały wykorzystane w debacie publicznej. Tym razem na prośbę Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Senatu RP przygotowano ekspertyzę pt.: „Rola ojców i postawy Polaków w wobec ojcostwa w świetle badań społecznych”.

Ekspertyzę zobacz tutajNasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.