Kocham i wymagam

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast patronat naukowy przyjęła Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

Wśród prelegentów znalazła się m. in. certyfikowana trenerka programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, mgr Halina Czerwińska. W swoim wystąpieniu sporo miejsca poświęciła warsztatom „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, wyjaśniła na czym polega „cudowna przemiana” rodziców i nauczycieli będących na warsztatach. Sięgnęła również do korzeni powstania programu, wspominając między innymi Haima Ginotta - amerykańskiego psychologa, pioniera w dziedzinie metod rozmowy z dziećmi w oparciu o wzajemny szacunek i godność.

Przytoczone przykłady oraz naukowe uzasadnienie programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” przekonało wielu obecnych na konferencji do udziału w tego typu zajęciach. Już w trakcie konferencji zapisywali się na listę chętnych.

W dalszej części konferencji ks. dr Jerzy Smoleń, który odniósł się do tytułu konferencji wzywając dorosłych do odpowiedzialnego wychowywania i mądrej miłości poprzez postawienie sobie wymagań, najpierw wobec siebie, a potem wobec dzieci i młodzieży. Wypowiedział wiele poruszających słów, mówiąc o trudnym położeniu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, przekazał traumatyczne informacje na temat samobójstw dzieci i młodzieży.

Kolejnym wykładowcą był mgr Dariusz Kowalski. Prelegent wystąpił wraz z młodzieżą ze Stowarzyszenia Św. Nereusza z Rudy Śląskiej, z którą wspólnie dał piękne świadectwo, jak można kreatywnie być zaangażowanym w życie społeczne i realizację swoich pasji. Młodzież, która zabrała głos ( a byli tam również gimnazjaliści z Chełmca i Nowego Sącza) nie tylko ożywiła, ale też zapaliła innych do poszukiwań w obszarze aktywnej pracy z młodzieżą, tworzenia klubów młodzieżowych i realizowania małych projektów lokalnych.

Ks. dr hab. Michał Drożdż mówił o pojawiających się ciągle nowych zjawiskach życia w sieci i zagrożeniach, o których przeciętny użytkownik Internetu nie jest świadomy.

Mgr Aleksandra Karasowska pokazała konkretne przykłady, jak zwykle inspirując uczestników konferencji i dostarczając gotowych „narzędzi” do pogłębienia relacji z młodymi ludźmi, będącymi u progu dorosłości. Najważniejsze przesłanie konferencji wybrzmiało na samym końcu:

Młodzież potrzebuje DOBRYCH SŁÓW od dorosłych, natomiast dorośli potrzebują kontaktu z DOBRĄ młodzieżą, zaangażowaną w swoje pasje, chętną do pomocy innym.


Powrót do aktualności


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.