Archiwum aktualności - 2013 r.

Spotkanie władz Tarnowa z rodzicami i trenerzy Archipelagu

Dodano: 2013.12.10

Grudniowe spotkanie władz miasta Tarnowa z rodzicami uczniów tarnowskich szkół to już swoista tradycja. W tym roku konferencja odbyła się we współpracy z członkami krakowskiego oddziału Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld, a jednocześnie trenerami programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®. Spotkanie odbywające się 3 grudnia, 2013 zatytułowano „Dzieci odporne na złe wpływy – od przedszkola do matury”.

Chcę dowiedzieć się więcejRozmowy o seksualności z małymi dziećmi

Dodano: 2013.12.09

Certyfikowani trenerzy Archipelagu Skarbów®, mgr Justyna Gwóźdź i mgr Paweł Lewicki w sobotę, 30 listopada w ramach konferencji zorganizowanej przez ZHR “Rodzina w społeczeństwie” przeprowadzili autorski warsztat na temat „Wychowanie seksualne w rodzinie – jak mówić dzieciom o płciowości”. Uczestnikami spotkania byli głównie młodzi rodzice, posiadający dzieci w wieku do 8 lat.

Chcę dowiedzieć się więcejBył Sejm, teraz Senat

Dodano: 2013.11.24

27 listopada 2013 r. w polskim Senacie odbędzie się konferencja, której towarzyszyć będzie hasło: „List do Taty”. W spotkaniu wezmą udział naukowcy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci zajmujący się sprawami rodziny i wychowania dzieci. W gronie specjalistów znajdzie się m. in. dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Chcę dowiedzieć się więcejSamorząd a wychowanie

Dodano: 2013.11.13

Wychowanie, a zwłaszcza relacja samorządu i wychowania, była tematem organizowanej w Radomiu konferencji, która odbyła się 13 listopada. Jednym z zaproszonych gości był dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Organizatorem konferencji był Urząd Miejski we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacją „Rodzice Szkole”. Na zakończenie konferencji wiceprezydent Radomia, Ryszard Fałek, odpowiedzialny w mieście za sprawy dotyczące edukacji, zaproponował przyjęcie stanowiska będącego efektem dyskusji uczestników. Zostanie ono przekazane Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu, Premierowi Donaldowi Tuskowi oraz Minister Edukacji Narodowej Krystynie Szumilas.

Chcę dowiedzieć się więcejKierunek na Puławy

Dodano: 2013.11.13

Kolejna w tym roku szkolnym realizacja pokazowa programu “Archipelag Skarbów” ® odbyła się tym razem w dniach 7-8 listopada w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
W programie profilaktyki zintegrowanej wzięli udział uczniowie klas II Publicznego Gimnazjum nr 4 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Realizacja odbywała się we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Puławach.

Chcę dowiedzieć się więcejW dialogu z Premierem

Dodano: 2013.10.26

23 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się debata pt. “Forum dla rodziny”. Jednym z zaproszonych uczestników był dr Szymon Grzelak. Prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej zadał szefowi rządu pytanie.

Chcę dowiedzieć się więcejArchipelagowy rejs z gliwiczanami

Dodano: 2013.10.24

Na zaproszenie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Gliwice, w dniach 7-8 października 2013 r. w Centrum Edukacyjnym im. bł. Jana Pawła II w Gliwicach została przeprowadzona pilotażowa realizacja programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” ®. Uczestnikami dwudniowego mitingu byli uczniowie III klas z dwóch gliwickich szkół: Gimnazjum nr 4 im. Józefa Pukowca oraz Gimnazjum nr 15 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11. Na programie obecne były osoby z ramienia władz samorządu i oświaty zajmujące się profilaktyką, a także ochroną zdrowia i edukacją oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Chcę dowiedzieć się więcejProfilaktyka i wychowanie w jednym pakiecie

Dodano: 2013.10.24

Powiązanie profilaktyki z całym kontekstem wychowania odbywa się w Nowym Sączu poprzez sytemowe wdrażanie w nowosądeckich i okolicznych gimnazjach 4 programów profilaktyczno - wychowawczych. Pakiet realizowany jest od września w ramach projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła – nasz wspólny cel”, „Archipelag Skarbów® na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie” oraz „Więź wychowawcza chroni przed patologią” (program Commenius Regio – Partnerskie Projekty).

Chcę dowiedzieć się więcej„Archipelag Skarbów”® ponownie na Dolnym Śląsku

Dodano: 2013.10.11

5 października dzięki gościnności Fundacji Małżeństwo Rodzina oraz władz miasta Świdnicy propagatorka i mecenas programu profilaktyki zintegrowanej, mgr Bożena Gąsior zaprezentowała program „Archipelag Skarbów” ® Wystąpienie odbywające się w ramach 3. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Chcę dowiedzieć się więcejTym razem Garwolin

Dodano: 2013.09.26

Nauczyciele, Dyrektorzy i Rodzice przybyli do Garwolina na XVII Powiatową Konferencję na temat: „Skuteczne zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym młodzieży w oparciu o model profilaktyki zintegrowanej”. Wśród prelegentów znaleźli się reprezentanci Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej: dr Szymon Grzelak i mgr Edyta Piotrowska. Patronat honorowy nad spotkaniem objął starosta Marek Chciałowski.

Chcę dowiedzieć się więcejPraca ruszyła pełną parą

Dodano: 2013.09.17

Ekipa AS Trenerzy z całej Polski spotkali się w piątek, 6 września w Kobyłce pod Warszawą na IV Ogólnopolskim Zjeździe „Archipelagu Skarbów®”. Przez dwa dni intensywnej pracy trwała wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem warsztatów dla gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli. W przededniu Zjazdu kilkunastu nowych trenerów przystąpiło do egzaminu teoretycznego sprawdzającego ich wiedzę z zakresu m.in. profilaktyki, pedagogiki i psychologii okresu dojrzewania.

Chcę dowiedzieć się więcejOdeszła do Pana

Dodano: 2013.07.25

Dnia 20 lipca 2013 r. odeszła niespodziewanie do Pana Beata Helizanowicz, nasza przyjaciółka i długoletnia współpracowniczka, której jako Człowiekowi i świetnej Profesjonalistce wiele zawdzięczamy.

Beata była współzałożycielką Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld, w ramach której powstawał i jest realizowany program „Archipelag Skarbów”®
Msza św. i pogrzeb ciała Beaty odbędzie się w sobotę, 27 lipca 2013 r. o godz. 10.00 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
Z Rodziną łączymy się w modlitwie.O seksualizacji w "Świecie Problemów"

Dodano: 2013.07.02

Czerwcowy numer "Świata Problemów" W czerwcowym numerze „Świata Problemów” opublikowano artykuł dr Sz. Grzelaka „Seksualizacja w przestrzeni publicznej i jej wpływ na młodzież”. Badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) z lat 2010-2012 na próbie 6800 gimnazjalistów z 8 województw wskazują na bardzo silny związek seksualizacji z upijaniem się, korzystaniem z narkotyków, myślami samobójczymi, wczesną inicjacją seksualną oraz byciem sprawcą przemocy.

Chce dowiedzieć się więcejWychowanie poprzez dialog

Dodano: 2013.10.24

Wychowanie poprzez dialog – taki temat towarzyszył konferencji odbywającej się 3 czerwca w Nowym Sączu. Celem spotkania było zaprezentowanie innowacyjnych programów wychowawczo - profilaktycznych, ukazanie skuteczności ich działania w szkole, jak i w domu oraz zachęta do dalszego ich rozpowszechniania.

Chcę dowiedzieć się więcejPrzybyliśmy do Pucka

Dodano: 2013.05.27

W Pucku (woj. pomorskie), w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, pod patronatem Starostwa Powiatu Puckiego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, odbyła się konferencja pt. „Jak skutecznie zapobiegać szerokiej gamie zachowań ryzykownych i problemowych młodzieży w oparciu o model profilaktyki zintegrowanej?”

Tutaj znajdziesz więcej informacjiWe Wrocławiu mówi się o profilaktyce zintegrowanej

Dodano: 2013.05.10

Herb Wrocławia Dyrektorzy i pedagodzy z wrocławskich gimnazjów zostali zaproszeni przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli do udziału w konferencji z udziałem przedstawicieli Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Spotkanie, na którym obecny był wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz przewodniczący Komisji Edukacji i Młodzieży Rady Miasta Wrocławia, a także liczni przedstawiciele Wydziału Edukacji, WCDN i innym instytucji zajmujących się profilaktyką problemów młodzieży odbywało się we wtorek, 7 maja.

Tutaj znajdziesz więcej informacjiInstytut Profilaktyki Zintegrowanej ponownie w Sejmie RP

Dodano: 2013.04.20

Wartości dla szkoły Trzeba przełamywać przekonanie, że zadaniem szkoły jest tylko nauczanie, nie da się bowiem oddzielić nauczania i kształtowania wartości od siebie” – powiedział b. premier Jerzy Buzek otwierając w Sejmie RP 19 kwietnia 2013 r. konferencję „Wartości do szkoły. Szkoła z wartościami”. Jako jeden z przykładów praktycznego wcielania takiego podejścia w życie podano realizowanie w szkołach programu Archipelag Skarbów®.
Sejmowej prezentacji modelu wychowania przekazującego wartości dokonał
dr Szymon Grzelak i mgr Dorota Rucińska. Tutaj znajdziesz więcej informacjiSłuchacze TOK FM zachwyceni zintegrowanym podejściem do profilaktyki [posłuchaj!]

Dodano: 2013.04.12

Więcej o audycji Gościem audycji Tomasza Kwaśniewskiego „Oburzeni” w radiu TOK FM był dr Szymon Grzelak. Żywa rozmowa dotyczyła problemu seksualizacji, problemów młodego pokolenia oraz zintegrowanego podejścia do profilaktyki problemów młodzieży. Liczne telefony od słuchaczy wyrażały radość, że istnieją takie inicjatywy jak „Archipelag Skarbów®”.Więcej o audycjiEcho sejmowej konferencji

Dodano: 2013.04.11

Superstacja Najnowsze wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej zaprezentowane na konferencji sejmowej poświęconej zjawisku seksualizacji spotkały się z żywą reakcją mediów. Pod koniec marca dr Szymon Grzelak, został zaproszony do telewizji Superstacja, aby skomentować problem coraz łatwiejszego dostępu dzieci do pornografii. Więcej o nagraniuPierwsze śniadanie w TOK-u

Dodano: 2013.04.12

TOK FM Śniadanie Godz. 6.25. Jedni jeszcze śpią, a inni zaczynają już dzień budząc się przy dźwiękach radia TOK FM. A tam w środę, 27 marca o tym dlaczego i jak rozmawiać z nastolatkami o seksie mówią Dorota Rucińska i Małgorzata Mąsiorska, trenerki programu „Archipelag Skarbów®”. Więcej o audycjiIPZin oraz trenerzy AS na konferencji w Sejmie RP

Dodano: 2013.03.20

Trenerzy AS Polski Sejm to miejsce dyskusji na wiele tematów. 19 marca 2013 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Twoja Sprawa zorganizowano międzynarodową konferencję zatytułowaną „Odebrana niewinność. Seksualizacja Kobiet
i Dziewcząt w Mediach i Reklamie
”.
Wyniki badań przeprowadzonych na polskiej młodzieży zaprezentował dr Szymon Grzelak, autor programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Wśród gości z zagranicy obecni byli: prof. Eileen Zurbriggen
z USA i Reg Bailey z Wielkiej Brytanii
. Więcej o konferencjiKonferencja w Gdańsku "Wsparcie szkoły w zakresie..."

Dodano: 2013.03.11

Przed CEN z p. Aliną Strzałkowską 6 marca 2013 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli
w Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Wsparcie szkoły
w zakresie profilaktyki zintegrowanej. Regionalny system wsparcia szkół obejmujący doskonalenie nauczycieli profilaktyki zintegrowanej
”. Przeczytaj pełne sprawozdanieCzas na "Gościa"

Dodano: 2013.03.25

Z realizacji AS Program „Archipelag Skarbów” coraz częściej gości
w mediach. Po programach telewizyjnych i ostatnim artykule
w „Świecie Problemów” nadszedł czas na
Gościa Niedzielnego”. Czytaj więcej...Przybyli, zobaczyli, zrobili

Dodano: 2013.03.04

MasterTV Łuków - AS w gimnazjum nr 3 Mówienie o seksie w szkole nie jest rzeczą codzienną. Zajęcia wzbudzają zainteresowanie nie tylko u uczniów, ale także lokalnych mediów. I tak podczas realizacji w Gimnazjum nr 3 w Łukowie obecni byli dziennikarze z Telewizji Łuków Mastertv.
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nich materiału filmowegoRadosna Nowina 2000

Dodano: 2013.02.21

Konferencja w Piekarach pod Krakowem „Nauczyciele i wychowawcy wobec współczesnych zagrożeń młodzieży” – taki temat nosiła konferencja odbywająca się 12 lutego br. w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa.
W trakcie spotkania Mirosław Strumiński zaprezentował program
„Archipelag Skarbów”® jako bardzo przydatne i skuteczne
narzędzie profilaktyczne. Konferencja adresowana była przede wszystkim
dla pedagogów z małopolskich szkół.

Dowiedz się więcejJak to było na Południu?

Dodano: 2013.02.18

Program AS w Polsce Wszystkim trenerom programu „Archipelag Skarbów” weszło już w krew, że zawsze w czerwcu odbywają się doroczne spotkania środowiska profilaktycznego skupionego wokół Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej i Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld. Pojawiła się jednak potrzeba, by oprócz tych dużych, ogólnopolskich zjazdów odbywały się także te mniejsze, regionalne. I tak w sobotę, 16 lutego do Krakowa przybyli trenerzy i partnerzy z południowej Polski.

Dowiedz się więcej"Świat Problemów"

Dodano: 2013.02.18

Świat problemów Styczniowy numer „Świata Problemów” poświęcony jest tematyce profilaktyki uzależnień. Nie mogło zabraknąć tam tekstu dotyczącego „Archipelagu Skarbów®”. O dobrych praktykach współpracy z miastami i gminami pisze dr Szymon Grzelak.

Czytaj dalej...Radom na filmie

Dodano: 2013.02.05

Obejrzyj film promocyjny W przestrzeni internetowej ukazał się kolejny materiał filmowy na temat „Archipelagu Skarbów”. Tym razem dotyczy on konferencji zorganizowanej przez Urząd Miasta Radomia, a związanej z podsumowaniem pierwszego roku realizacji programu we wszystkich szkołach gimnazjalnych tego miasta.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału filmowegoCzas się rozliczyć

Dodano: 2013.02.02

Realizacja AS w Bibicach Rok 2012 był dla nas czasem intensywnego rozwoju. Z punktu widzenia liczb i zasięgu dokonaliśmy dotychczas rekordowego skoku. I tak z 69 realizacji w roku 2011, w rok później liczba ta wzrosła do 89. Ogólnie w minionym roku profilaktyką zintegrowaną objęliśmy 10 900 uczniów. Na Radach
Pedagogicznych przeszkoliliśmy 2 070 nauczycieli. Ponadto na spotkanie z nami przyszło 3 100 rodziców. Wartym zauważenia jest fakt, że działo się to bez obniżania jakości programu. W ocenie młodzieży otrzymaliśmy notę 4,74 (skala 1-6).

Więcej szczegółówWraz z dyrektorami zacumujemy w Gdańsku

Dodano: 2013.01.26

CEN w Gdańsku 6 marca 2013 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbędzie się konferencja pt. Wsparcie szkoły w zakresie profilaktyki zintegrowanej. Regionalny system wsparcia szkół obejmujący doskonalenie nauczycieli profilaktyki zintegrowanej. Konferencja prezentuje regionalny system wsparcia szkół, obejmujący m.in. doskonalenie nauczycieli profilaktyki zintegrowanej (edukacji prorodzinnej i zdrowotnej).
Przedstawione zostaną możliwości wynikające z realizacji podstawy programowej i wychowania do życia w rodzinie jako platformy dialogu społecznego.

Dowiedz się więcejCała Polska pomaga znaleźć skarb!

Dodano: 2013.01.24

Mapka darczyńców Na początku grudnia 2012 ruszyła akcja
„Pomóż znaleźć skarb”. Po raz pierwszy poprosiliśmy
o pomoc ludzi dobrej woli. I to w czasie kryzysu!
Do 22 stycznia łączna liczba wpłat wyniosła 31,
a zebrana kwota 12 029,37 zł! Dziękujemy!

Dowiedz się więcejNasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.